۱۵ کاربرد متفاوت چای کیسه ای در خانه

0
73

بسیاری از ما هر روز صبح یک فنجان چای کیسه ای نوش جان می کنیم و تفاله ی چای کیسه ای مصرف شده را به سطل زبانه می اندازیم. اما آیا می دانستید حتی تفاله ی چای های کیسه ای نیز می توانند در خانه کاربرد داشته باشند؟

در ادامه ۱۵ کاربرد متفاوت چای کیسه ای در خانه عنوان می شود.

۱. طعم دار کردن برنج، ماکارونی و جو با چای کیسه ای

شما می توانید قبل از پخت جو، ماکارونی و یا برنج دو عدد چای کیسه ای با طعم های گل یاسمن، چای بابونه و یا چای سبز را در آب در حال جوشیدن قرار دهید تا آب طعم دار شود. سپس قبل از آنکه برنج، ماکارونی و یا جو را به آب در حال جوش اضافه کنید، دو چای کیسه ای را آب خارج کنید. چای کیسه ای نه تنها طعم متفاوت و بهتری به غلات در حال پخت می دهد، بلکه فواید چای را به غذای شما اضافه می کنند.

۲. از بین بردن بوی بد به کمک چای کیسه ای

شما می توانید با قرار دادن چای کیسه ای در هر طبقه از یخچال مانع از بو گرفتن یخچال شوید. همچنین چای کیسه ای می تواند بوی بد سیگار از جا سیگاری از بین ببرد.

۳. از بین بردن بوی بد دست به کمک چای کیسه ای

چای خواص آنتی باکتری دارد و با مالیدن چای کیسه ای به دستتان می توانید بوی بد دست پس از آشپزی را از بین ببرید و دستتان را ضد عفونی کنید. چای کیسه می تواند بوی بد سیر و پیاز را خنثی کند که حتی قوی ترین صابون ها نیز قادر به از بین بردن آنها نیستند.

۴. حمام آرامش بخش و ضد پیری با چای کیسه ای

قبل از حمام کردن در وان حمام چند عدد چای کیسه ای قرار دهید. چای کیسه ای بوی مطبوع و آرامش بخشی به محیط حمام می دهد و همچنین سرشار از آنتی اکسیدان و ماده ی ضد پیری است که می تواند پوست را درخشان و جوان تر کند. همچنین چای کیسه ای می تواند از پوست در برابر رادیکال های آزاد و مضر حفاظت کند.

۵. شستشوی دهان با چای کیسه ای

شما می توانید از دمنوش کیسه ای چای سبز و نعناع یک دهان شویه ی طبیعی تهیه کنید. این دهان شویه جایگزین مناسب دهان شویه های صنعتی حاوی الکل می باشد که می توانند به لثه آسیب بزنند.

۶. چای کیسه ای یک نرم کننده ی خوب برای مو

پس از آب کشی مو با مقداری چای موها و پوست سرتان را ماشاژ دهید. چای نه تنها به نرم شدن موها کمک می کند، بلکه به آنها حجم می هد.

۷. نرم کردن و از بین بردن بوی بد پوست پا به کمک چای کیسه ای

برای اینکار در یک ظرف بزرگ دو عدد چای سبز کیسه را در آب گرم خیس کنید و اجازه دهید آب به دمای مطلوب برسد. سپس پاهایتان را درون آب قرار دهید و اجازه دهید برای چند دقیقه در آب چای خیس بخورند. چای سبز به صورت طبیعی خواص ضد باکتری دارد و هر گونه بوی بد پا را از بین می برد. پس از خنک شدن آب محتویات داخل چای کیسه ای را تخلیه کنید و با آن کمی پوست کف پا را مالش دهید تا پوست پا نرم شده و به طور طبیعی لایه برداری شود.

۸. از بین بردن گودی و سیاهی زیر چشم با چای کیسه ای

دو چای کیسه ای مصرف شده را برای چند دقیقه داخل یخچال قرار دهید تا کاملاً خنک شوند. سپس دراز بکشید و دو چای کیسه ای را به مدت ۱۵ دقیقه بر روی چشم های خود قرار دهید. چای دارای ماده ای به نام تانن است که رگ های خونی دور چشم را منقبض کرده و تورم اطراف چشم را کاهش می دهد.

۹. درمان کبودی با چای کیسه ای

چای کیسه ای روند بهبودی ظاهر کبودی را تسریع می دهد. برای اینکار یک چای کیسه ای سیاه مصرف شده را داخل یخچال قرار دهید تا کاملاً خنک شود و سپس بر روی موضع کبود شده قرار دهید تا تورم و کبودی با سرعت بیشتری بهبود یابد.

۱۰. پاک کردن شیشه یا آینه با چای کیسه ای

چای کیسه یک پاک کننده ی قوی برای تمیز کردن آینه و شیشه است. چای حاوی ترکیباتی است که به از بین بردن چربی و روغن و شفاف کردن سطوح کمک می کند. لازم به ذکر است که چای کیسه ای یک جایگزین طبیعی مواد شیمیایی و اسپری های پاک کننده است که برای محیط زیست مضر هستند.

۱۱. طعم دار کردن چای جوشیده یا کهنه

اگر چایی که دم کرده اید بیش از حد جوشیده شده است، با اضافه کردن یک عدد چای کیسه ای به آن طعم جوشیدگی چای را برطرف کنید.

۱۲. خشبو کردن هوا با چای کیسه ای

شما می توانید چند قطره از اسانس مورد نظرتان را بر روی چای کیسه ای بچکانید و آن را در کمد لباس، ماشین، آشپزخانه، کابینت و حمام آویزان کنید تا هوا را خوشبو کند.

۱۳. دفع آفت های خانگی به کمک چای کیسه ای

آیا می دانستید آفت های جونده از بوی چای فراری هستند؟ شما می توانید چای کیسه ای در کابینت های آشپزخانه و هر جایی که حشرات موزی نفوذ کرده اند قرار دهید تا آنها را از مواد غذایی دور کنید. اضافه کردن چند قطره اسانس نعناع به چای کیسه می تواند عنکبوت و موچه ها را فراری دهد.

۱۴. از بین بردن عفونت به کمک چای کیسه ای

چای می تواند عفوت چشم، زخم های دهانی، تاول و زگیل را بیرون بکشد و درد ناشی از عفونت را کاهش دهد.

۱۵. رنگ کردن پارچه و کاغذ با چای کیسه ای

شما می توانید به کمک یک چای کیسه ای استفاده شده کاغذ معمولی یا پارچه را به شکل پارچه یا کاغذ کهنه و عتیقه رنگ آمیزی کنید.

منبع: LifeHacker

ارسال یک دیدگاه